Kavacık İlköğretim OkuluOkulumuz, 1936 yılında 3, daha sonra 1948 yılında 5 sınıflı ilkokul olarak eğitim-öğretim vermeye başlayamıştır. Bununla yetinilmeyip köyümüzde 1976 yılında bir kahvehane köşesinde ortaokul açılmıştır. Bu ortaokul, köylülerin imece usulü çalışmasıyla yapılmış olan kuran kursu çeşitli tadilatlarla 3 adet derslik, bir adet öğretmenler odası ve bir adet idareci odasına dönüştürülerek yapılmıştır. 2005′ te, yapılan yeni binaya ilkokul taşınmış ve ortaokul ile birleşerek 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 12/07/1995 tarih ve 311/3157 sayıları ekinde gönderilen Valilik Makamının Onayı ile civar köylerden 12 köyün öğrencilerinin de taşınması ile merkez kavacık öğrencileri ile beraber 8 sınıflı ilköğretim okulu olmuştur.

aaaa Okulumuzda Normal eğitim yapılmaktadır. Okulumuza taşımalı sistemle Dursunbey İlçesi’nin Beyce, Ericek, Meydançayırı, Karakaya, Veliler, Gölcük, Şabanlar, Umurlar, Süleler, Hamzacık Köyleri ile Kepsut İlçesi’nin Çalkandil ve ,Kepekler Köyü gelmektedir. Sosyal Yardımlaşma Projesi kapsamında Kaymakamlık Makamınca öğle yemeği öğrncilerimize bedava verilmektedir. Okulumuz, 12 sınıfla 12 şubede 285 öğrenciye 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 1 anasınıfı öğretmeni, 6 sınıf öğretmeni ve 8 branş öğretmeni. Ayrıca anasınıfı olmadığı için müdür yardımcısı odasını anasınıfına çevirerek 1 anasınıfı öğretmeni ile 15 öğrenciye eğitim hizmeti vermektedir

aaaaOkulumuzun binasının yetmemesi nedediyle, okulumuzda birçok bölüm bulunmamaktadır. Ancak daha verimli bir eğitim için mevcut binaya ek bir binanın yapılması ihtiyacı duyulmaktadır. Bu projede bahçe duvar ve bahçe düzenlemesi de bulunmkatadır(Parke taşı veya Asfalt). Bu proje tamamlandığında bütün bölümleri olan, bahçe düzenlemesi yapılmış bir ortamda hizmet vermiş olacağız.